CZY WARTO OSZCZĘDZAĆ REGULARNIE?

Z badań wynika, że ponad połowa  z nas przyznaj się, że nie oszczędza wcale. Jeśli oszczędzamy, to raczej wybieramy rozwiązania dające łatwy zysk w krótkim czasie. Regularnie oszczędza zaledwie kilkanaście procent Polaków. Pozostała część deklaruje brak możliwości finansowych.

Jakie możliwości daje nam regularne oszczędzanie:

  • Nie tylko bogaci mogą oszczędzać – większość z nas jest przekonanych, iż niewielkie kwoty i tak nic nie zmienią. Czy na pewno?

Przykład:

Odkładając 100,00/m-c po roku czasu przy 0% stopie zwrotu jesteś w stanie odłożyć 1 200,00. Po trzech latach masz już 3 600,00. Wyobraź sobie, że po 20 latach osiągnąłeś kwotę 24 000,00, którą przeznaczasz na edukację Twojego dziecka.

  • Procent składany – ( „Największe matematyczne odkrycie” – A. Einstein) polega on na naliczaniu odsetek nie tylko od wpłaconej kwoty ale również od wygenerowanych zysków

Przykład:

Odkładając 100/m-c po 20 latach masz 24 000,00. Jeżeli prognozowana stopa zwrotu była na poziomie tylko 3% to wartość twojego rachunku wyniesie 33 000,00.

  • Zacznij już dziś – moment rozpoczęcia regularnego inwestowania nie ma większego znaczenia. Na początku inwestujemy niewielkie kwoty a zmienność kapitału nie ma większego wpływu na finalny efekt inwestycji. W długim okresie czasu uśredniamy cenę
  • Nie przepłacaj – regularne oszczędzanie kojarzy się dla wielu z nas z zobowiązaniem na dziesięć i więcej lat oraz z wysokimi kosztami obsługi i wyjścia  z inwestycji. W chwili obecnej możemy znaleźć na rynku instrumenty płynne i dające swobodę wejścia i wyjścia oraz komfort inwestowania.


Jesteś zainteresowany?  

Umów się z Doradcą na bezpłatne konsultacje

i uzyskaj więcej informacji.

Darmowa konsultacja

Daj sobie pomóc!